kolor

Kolor i odcienie szmaragdu

Szmaragd to jeden z piękniejszych i bardziej szlachetnych kamieni. Jego cechą charakterystyczną, której zawdzięcza tak wielką popularność, jest zielony kolor. To właśnie po nim szmaragd jest rozpoznawany przez tych, którzy na kamieniach szlachetnych za specjalnie się nie znają. Jego kolor jest intensywny, promienny, trudny do nie zauważenia. Szmaragd to kamień pod wieloma względami naprawdę niezwykły.

Szmaragd swoją oryginalną barwę zawdzięcza obecności jonów chromu, wanadu oraz żelaza. To właśnie dzięki nim zachwyca on niesamowitym zielonym kolorem, który sprawia, że jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych kamieni szlachetnych. Zielona barwa szmaragdu pasuje kobietom o różnym typie urody. Biżuteria z tym szlachetnym kamieniem doskonale prezentuje się w przypadku brunetek, blondynek oraz przede wszystkim kobiet, które natura obdarzyła rudym kolorem włosów.

z1Odcień szmaragdu może przyjmować rozmaite zabarwienia. Najbardziej pożądany jest oczywiście klasyczna głęboka zieleń, która charakteryzuje się niezwykłą intensywnością. Generalnie szmaragd może przyjmować odcienie ciemniejsze oraz silniejsze. Niezwykłą popularnością oraz ogromnym wzięciem cieszy się tak zwany szmaragd tapiche. Wyróżnia się on dość nietypowym przekrojem, na którym widać sześcioramienną gwiazdę. Taki szmaragd znajdowany jest jedynie w Kolumbii w okręgu Chivor oraz Muzo.

Typowa zieleń szmaragdu charakteryzuje się niezwykłą intensywnością oraz głębią. Są to najbardziej charakterystyczne cechy koloru tego pięknego i bardzo lubianego przez kobiety kamienia. Blask szmaragdu bardzo trudno zgasić. Kolor ten lśni wyraźnie i silnie przykuwa wzrok. Nie bez powodu pojawiło się również określenie szmaragdowej zieleni, które stosowane jest nie tylko w świecie biżuterii, ale również mody.

Szmaragd to kamień, który często dostrzec można w pierścionkach. Stosowany jest również w kolczykach, gdzie prezentuje się naprawdę doskonale. Jego zielony kolor to bez wątpienia jego największy atut, który trudno przecenić. Warto o tym pamiętać.