biżuteria

Symbolika pierścionka ze szmaragdem

Do szczególnie cenionych od tysięcy lat kamieni szlachetnych należy szmaragd, odmiana berylu, jeden z najbardziej wartościowych kamieni jubilerskich, charakteryzujący się wyjątkową, zastrzeżoną wyłącznie dla tego minerału barwą. Co prawda zielony jest także beryl i malachit, jednak kolor prawdziwego szmaragdu jest absolutnie wyjątkowy. Tę niezwykłą barwę szmaragd zawdzięcza wzajemnym oddziaływaniom chromu, wanadu i glinokrzemianu berylu. W szmaragdach ceni się także tak zwane inkluzje, czyli wrostki innych minerałów i mikropęknięcia, które w sumie dają niepowtarzalne efekty wizualne.

z25Szmaragdy były obiektem pożądania już w starożytności, najstarsze kopalnie to tak zwane Kopalnie Kleopatry, a słynna egipska królowa znana była ze swojej pasji do tych kamieni.

Fascynacja szmaragdami trwa w zasadzie do dzisiejszych czasów, czego dowodem może być ich niemalejąca popularność, przede wszystkim w odniesieniu do pierścionków ze szmaragdowym oczkiem. Niektóre kobiety bardziej cenią zielony kamień niż brylant, który ich zdaniem ma zimny blask i brak mu aury tajemniczości przynależnej szmaragdom. Symbolizujący kosmiczną energię Wenus, miłość, piękno i harmonię, szmaragd wspominany jest już w Starym Testamencie, znajdowano go też w grobowcach faraonów, w klejnotach koronnych władców, bywał również noszony przez światowej sławy gwiazdy filmu.

Zielona barwa szmaragdu niesie sercu spokój, miłość i poświęcenie. Uczy życia w harmonii z naturą i całym Wszechświatem, otwiera człowieka na całe bogactwo dóbr  duchowych i materialnych. W astrologii szmaragd najbardziej pasuje do osób spod znaku Byka i Raka. Ma związek z księżycem, wiosna i płodnością, może dlatego w tradycji utarło się, że wręczenie pierścionka zaręczynowego przyszłej narzeczonej oznaczało, że mężczyzna marzy  o dużej rodzinie. Legenda głosi również, że kamień niespodzianie rozpada się w drobny mak, jeśli któryś z małżonków nie jest szczery lub w obecności szmaragdu dopuścił się zdrady.