syntetyk

Szmaragd syntetyczny – co to takiego?

Kamienie szlachetne to niezwykle cenne kryształy – każda kobieta pragnie posiadać na własność biżuterię z tak drogocennymi zdobieniami! Na rynku obecne są nie tylko naturalne kamienie szlachetne, lecz również ich syntetyczni bracia – dzięki temu na tą piękną ozdobę może sobie pozwolić każda z nas, bowiem ceny sztucznych kamieni są o wiele niższe, niż tych prawdziwych. Niektórzy są jednak rozczarowani – podobieństwa są tak duże, że czasem trudno rozróżnić te naturalne szmaragdy od szmaragdów wytworzonych ręką człowieka. Czym właściwie są szmaragdy syntetyczne i czym się charakteryzują?

    KAMIENIE SYNTETYCZNE – CO TO TAKIEGO?

20    Kamienie syntetyczne są pomysłem człowieka na zwiększenie ilości tych wspaniałych minerałów. Dzięki wyhodowaniu w laboratorium, kamienie szlachetne są o niebo tańsze od swych naturalnych braci. Z jednej strony trzeba pamiętać, że przecież prawdziwe kamienie szlachetne powstawały nie przez chwilę, a przez kilka tysięcy lat – i są tworem natury! Z drugiej jednak strony zwolennicy kamieni syntetycznych podkreślają, że są one niemal identyczne – a czasem naprawdę identyczne – ze swoimi naturalnymi wzorami. Specjaliści bowiem skupiają się na tym i bardzo dbają o zgodność zarówno chemiczną, jak i fizyczną sztucznych kamieni z ich pierwowzorami. Posiadają one zatem te same właściwości.
W jaki sposób się je hoduje? Pierwszą opracowaną metodą była wymyślona przez Francuza, A. V. Verneuila metoda, nazwana później jego nazwiskiem. To hodowanie kryształów przez krystalizację, z substancji stopionej. W jej wyniku powstają gruszki syntetycznych kryształów – z każdej można wyciąć wiele kamieni. W 1942 roku kształt gruszki został zaś zastąpiony kształtem sporego, okrągłego pręta – dzięki temu ilość strat kryształu poddanego obróbce jest mniejsza.

    CO TO JEST SZMARAGD SYNTETYCZNY?

    Szmaragdy – te wspaniałe kamienie szlachetne – są obecnie nie tylko wydobywane, lecz również produkowane w laboratoriach. Istnieje zresztą wiele metod produkcji, a niektóre firmy nie chcą zdradzać publicznie swoich.
Pierwsze, dobrze wykształcone kryształy szmaragdów udało się uzyskać w roku 1935, w Niemczech. Wytworzono je w procesie syntezy hydrotermalnej.
    Czym zatem są szmaragdy syntetyczne? To kamienie wytworzone ręką człowieka w laboratorium, które stosowane są bardzo szeroko w przemyśle jubilerskim i które – co jest najistotniejsze – zachowują te same lub bardzo zbliżone właściwości chemiczne i fizyczne, co prawdziwy kamień. Jedyną różnicą, po której można rozpoznać oba, są kształty inkluzji. Zapewne i na to jednak nauka wkrótce znajdzie sposób.